تبلیغات
دانشنامه دانستنی های جهان - آستانه و سایر شهرهای زیبای گیلان

شهرستان آستانه اشرفیه


این شهرستان در مدخل منطقه بیه پیش (منطقه شرق گیلان ) واقع شده است . از مراكز عمده تولید بادام زمینی و گیاهان معطر دارویی است و بارگاه رفیع سید جلال الدین اشرف برادر گرامی امام رضا (ع ) هشتمین اختر تابناك امامت و ولایت در این شهر قرار دارد . جمعیت این شهر طبق آخرین آمار سرشماری حدود 114000 نفر می باشد . رودخانه بزرگ سفید رود با جنگلها و مزارع كشاورزی در كنار این شهرستان قرار دارد . بندر كیاشهر , شیلات و اسكله ماهیگیری از مناطق دیدنی این شهر است .

شهرستان آستارا

آستارا شهری مرزی است كه با جاده ای كوهستانی به شهر اردبیل متصل است این شهر برای ایرانگردان و جهانگردان از نقاط دیدنی استان گیلان محسوب می شود . جمعیت آستارا در حدود 70000 نفر می باشد . از عمده ترین صنایع دستی این شهر گلیم بافی و جاجیم بافی می باشد . باغ عباس آباد , مرداب استیل ( هر دو واقع در كیلومتر 4 جاده آستارا _ انزلی ) , بقعه امام زاده ابراهیم ( كیلومتر 6 جاده آستارا _ انزلی ) , بقعه تاج الدین محمود خیوی ( مربوط به سال 732 ه . ق واقع در روستای بیجاربین ) و بسیاری زیباییهای بكر طبیعی از جمله دیدنیهای شهر مرزی گیلان هستند .

شهرستان تالش

با 3672 كیلومتر مربع وسعت وسیعترین شهر استان گیلان است . جمعیت آن در حدود 270000 نفر می باشد . دارای مناطق بدیع و زیبای كوهستانی است و طبیعت بكر و دست نخورده آن جایگاه دل انگیزی برای انسانهای آرزومند طبیعت است. جوراب بافی و جاجیم بافی از ابریشم از انواع صنایع دستی این شهرستان بشمار می آید. جاهای دیدنی شهرستان تالش عبارتند از : قریه سلسال مربوط به دوران اسماعیلیه درقریه لیسار تالش , مسجد سفید مربوط به دوران سلجوقیان در شهر تالش , منطقه آق اولر در 32 كیلومتری این شهر كه جزو مناطق سیاحتی درجه یك كشور محسوب می شود , جاده اسالم به خلخال و مناطق ییلاقی لرزه در مسیر خلخال و سواحل زیبای كیسم . در شهرستان تالش هر سه قوم گیلك , تالش و ترك بسر می برند و از نظر مذهب , عده ای از جمعیت آن را اهل تسنن تشكیل می دهند كه از نظر تعدد نژاد و مذهب در كل ناحیه معتدل خزری بی مانندند .

شهرستان لنگرود


لنگرود با وسعتی حدود 900 كیلو متر مربع و جمعیتی بالغ بر 140000 نفر در فاصله 50 كیلو متری رشت , در دشت باز وسیعی واقع شده كه با دریا حدود 10 كیلو متر فاصله دارد . چمخاله یكی سواحل زیبای این خطه محسوب می شود كه در پانزده كیلومتری شهرستان لنگرود واقع شده و ساحل نیلگون و آرام آن استراحتگاه مسافران بسیاری در فصل تابستان است. از آثار تاریخی لنگرود می توان پل خشتی (مربوط به دوره تیموری و صفوی ) , مسجدجامع ( درب این مسجد مربوط به سال 1001 هجری قمری می باشد ) , منطقه كوهپایه ای لیلا كوه و شهر كومله با گستره وسیع مزارع چای و برنج را نام برد.

شهرستان رودبار

رودبار در 70 كیلومتری رشت در مغرب سفیدرود بر سر راه تهران به رشت واقع شده است . شهری است تاریخی در میان جنگلهای سبز و خرم و درختان زیتون كه بر روی تپه های مشرف به رودخانه سفیدرود قرار گرفته است . جمعیت این شهر طبق آخرین آمار سرشماری حدود 120000 می باشد . مناطق دیدنی این شهرستان , تپه مارلیك ( مربوط به هزاره اول قبل از میلاد واقع در روستای رحمت آباد ) , گردكول ( به معنی تپه گرد , مربوط به هزاره اول قبل از میلاد واقع در 126 كیلومتری توتكابن ) , پنج تپه ( اوایل هزاره قبل از میلاد در روستای رحیم آباد ) , تپه كلشی ( مربوط به دوران پارت یا ساسانی ) , كاروانسرای شاه عباسی ( مربوط به دوران صفوی واقع در رودبار - 2 كیلومتری امام زاده هاشم ) , منطقه عمارلو با راه های پر پیچ و خم كوهستانی و دره های عمیق پوشیده از گل و گیاه (60 كیلومتری رودبار ) می باشد .

 
طبقه بندی: آستانه اشرفیه،
برچسب ها: آستانه، آستارا، رودبار، تالش، لنگرود،

تاریخ : دوشنبه 19 بهمن 1388 | 03:26 | نویسنده : مهدی محب خواه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.