تبلیغات
دانشنامه دانستنی های جهان - مرحله سکونت در شهر پارسه شناسایی شد

 

باران باش و ببار مپرس کاسه های خالی از آن کیست       (کوروش بزرگ)    

تاکنون بالغ بر ۵۴ گمانه‌زنی در اطراف شهر تخت جمشید توسط گروه مشترک پژوهشکده باستان شناسی، بنیاد پارسه پاسارگاد و دانشگاه بلونیا انجام شده است.
سرپرست ایرانی هیات مشترک ایرانی ایتالیایی تخت جمشید ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر کاوش‌های زیادی در اطراف شهر پارسه آغاز شده است به طوری که تاکنون ۵ مرحله سکونت از دوره هخامنشی، سلوکی، ‌اشکانی، ‌ساسانی و اسلامی شناسایی شده است .
علی‌رضا عسگری چاوردی گفت: در هفته گذشته، دیوار یکی از بناهای بزرگ موجود در شهر پارسه شناسایی شد که البته هنوز کاربری این بنا مشخص نشده است.
وی با اشاره به این که هنوز کاوش‌ها برروی این دیوار بزرگ ادامه دارد خاطرنشان کرد: امید است در ادامه کاوش بتوان ساختارهای شهر را شناسایی کنیم.
به گفته معاون پژوهشکده باستان شناسی:‌ باستان شناسان گروه نخستین مرحله از کاوش‌های باستان‌شناسی را در بخش‌های نزدیک تخت گاه تخت‌جمشید در شهر پارسه آغاز کردند.
این دکترای باستان شناسی تصریح کرد: در چهارچوب یک طرح بزرگ ۵ ساله، تمامی سازه‌های شهر پارسه در محدوده حریم درجه یک تخت جمشید کاوش و لایه نگاری می‌شود.
عسگری در ادامه بیان داشت: تاکنون اشیاء متعدد سفالی فلزی زینت آلات، ابزارآلات جنگی از این محوطه باستانی بدست آمده است.
سرپرست ایرانی هیات مشترک ایرانی ایتالیایی تخت جمشید اضافه کرد: امیدواریم در طول یک ماه آینده اطلاعات بیشتری در مورد فضاهای شهری شهر پارسه بدست آوریم.
وی ادامه داد: شهر پارسه یکی از مهم‌ترین شهرهای ایرانی در دوره هخامنشی، تخت گاه تخت‌جمشید و بخشی از ارگ ( حاکم نشین) این شهر بوده است.
به گفته این مقام مسئول در پژوهشکده باستان شناسی: به دلیل تخریب‌های وارد شده روی ساختارهای شهری شهر پارسه در طول دهه‌های گذشته، سطح زمین شهر تقریبا" از بین رفته و کاملا" مسطح شده، بنابراین ناچار به بررسی یافته‌های باستان شناسی در بخش‌های زیرین سطح زمین شده ایم.

 تاریخ : جمعه 7 بهمن 1390 | 14:13 | نویسنده : مهدی محب خواه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.