تبلیغات
دانشنامه دانستنی های جهان - اطلاعات گردشگری کشور ترکیه

 

درباره ترکیه :

کشور ترکیه در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا قراردارد و از شمال به بلغارستان و دریای سیاه، از شمال شرق به گرجستان، از شرق به ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران ، از جنوب به عراق، سوریه و دریای مدیترانه و از غرب به دریای اژه و یونان محدود است. کشور ترکیه از بخش اروپایی و آسیایی تشکیل یافته و بوسیله تنگه های بسفر و داردانل و دریای مرمره از قاره اروپا جدا می گردد. این کشور سرزمینی است کوهستانی که قسمت اعظم آن را فلاتها و کوههای متعددی چون توروس و آرارات در برگرفته است.
برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست. هر شخصی با داشتن گذرنامه معتبر می تواند به مدت 3 ماه در ترکیه اقامت کند. سفر به ترکیه به طرق ذیل امکان پذیر است.
راههای ارتباطی

شهرهای ترکیه :

کوش آداسی :
درباره کوش آداسی : در 71 کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین قرار داشته و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع گردیده است. این شهرستان که از شمال باسلجوق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر ، افس ، مریم آنا ، میلت ، دیدیم ، پاموک کاله ، مارماریس و بودروم قرار دارد . بندر کوش آداسی بعلت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس ، برای گردشگرانی که به ترکیه مسافرت می کنند در واقع درب دوم مهم دریایی به شمار می رود .

راه ارتباطی : از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می باشد . نزدیکترین فرودگاه به کوش آداسی ، فرودگاه ازمیر است.

اماکن دیدنی :
گوورجین آداسی :
در قرن نوزده و در هنگام قیام مورا از سوی عثمانی ها بعنوان کلانتری و جهت مقابله با تهاجمات احتمالی از جزیره ها ساخته شده است.
بنادر قایق های تفریحی و ناوها :

در کوش آداسی 2 اسکله مخصوص کشتی های توریستی و یک بندر قایق های تفریحی با ظرفیت 650 قایق وجود دارد. در بندر کوش آداسی در هر فصل کشتی ها پهلو گیری میکنند. از بندر کوش آداسی در ماههای بهار و تابستان ( از اوایل آوریل الی 20 اکتبر ) سفرهای منظم قایق های موتوری به جزیره یونانی ساموسSamos برگزار میشود . این سفرها در ماههای زمستان بصورت چارتر انجام می گیرد . در بندر در هر ساعت از روز تورهای تفریحی با قایق های مسافربری انجام می گیرد . قایق های تفریحی نیز که تورهای آبی برگزار میکنند در بندر مستقر می باشند.

مساجد و کاروانسرای ها :
کاورانسرای اوکوز محمد پاشا :
در سال 1618 از سوی صدر اعظم محمد پاشا ساخته شده است. سوراخهای توپ که در دیوارهای بیرونی وجود دارد ، به جهت دفاع از شهر در مقابل دزدان دریایی ساخته شده است. مسجد داخل قلعه نیز در سال 1618 از طرف صدر اعظم اوکوز محمد پاشا ساخته شده است.

پلاژها :
پلاژهای موجود در کوش آداسی عبارتند از :

پلاژدریای خانمها ، پلاژ گوورچین آداسی ، پلاژ ییلانچی بورنو ، پلاژ یاوان سو ، پلاژ کوشتور ، پلاژ کارا اوا ، پلاژ گوزل چاملی ، پلاژ سوگی . پلاژ کالاماکی . آب های گرم آب گرم یاوان سو ( چیبان ) ، آب گرم ونوس ، آب گرم گوزل چاملی ، آبهای گرم مهم کوش آداسی میباشد.

غارها :
غار کاراجا مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی :
پارک ملی دلتای بیوک مندرس .

غارهای آیدین
غار کاراجا

محل : آیدین - شهرستان کوش آداسی

ویژگی ها : یک غار غیر فعالی است و به همین جهت رودخانه ای در آن وجود ندارد . لیکن قطرات آبهایی که از شکافهای سقف می چکد ، باعث بوجود آمدن انواع سنگ قطره ها می شود . همچنین در داخل غار استخرهای تراورتان و چند حوضچه کوچک وجود دارد. در داخل غار هوای بخصوصی وجود ندارد. رطوبت هوای داخل غار هر چه بیشتر به داخل رفته شود افزایش می یابد.

غار سیرتلانینی (Sirtlanini ) :

محل :
آیدین ، شهرستان کاراجا سو این غار در شهرستان کاراجاسو در بین روستاهای یوکاری چام آداسی و نارلی گدیک قرار دارد. امکان رفت و آمد به غار از هر دو روستا وجود دارد. روستای نارلی گدیک با یک پیاده روی 25-20 دقیقه ای نزدیکتر است . همچنین به خرابه های Afrodisian نیز نزدیک است.

ویژگیها :
طول کلی آن 348 متر ( سالن اصلی 147متر ) بوده و عمیق ترین نقطه آن نسبت به ورودی 32- متر است . یک غار افقی و خشک است . دهانه غار بسیار تنگ است . پس از 5-4 متر محوطه اصلی غار شروع میشود . سالن با ستونهایی که با کنار هم قرار گرفته بصورت دیوار در آمده است به 6-5 بخش تقسیم شده است . در کلیه اتاقهای داخل سالن ، استالاکتیت ، استالاگمیت و ستون وجود دارد. هنگامیکه دمای خارجی 28 درجه و میزان رطوبت 44% باشد دمای غار 17 درجه و میزان رطوبت نیز 85% میشود.

پارک ملی دلتای آیدین - بیوک مندرس :

محل : استان آیدین و در محدوده شهرستان های کوش آداسی و سوکه قرار دارد.

راه ارتباطی : به این پارک ملی که در استان آیدین و در محدوده شهرستانهای کوش آداسی و سکه قرار دارد ، از طریق جاده کوش آداسی - سوکه قابل رفت و آمد می باشد. فاصله این پارک ملی تا کوش آداسی 28 کیلومتر و تا سوکه 34 کیلومتر است .

اماکن دیدنی :
منطقه مقدس واقع در روستای گوزل چاملی که در دامنه تپه دیلک در محدوده شمال شرقی پارک ملی قرار دارد به قرون 9-8 پیش از میلاد تعلق داشته و بعنوان محل کنفرانس های کنفدراسیون Panionion که مرکز سیاسی و علمی ionia بوده مورد استفاده قرار می گرفت .
خدمات موجود و پذیرایی :
در این پارک ملی گردشگاههایی برای استفاده روزانه وجود دارد و نیازهای گردشگران را برآورده می نماید. همچنین بوفه و قهوه خانه صحرایی نیز وجود دارد. در این مکان امکان پذیرایی در چادر و کاروان ها نیز وجود دارد.

استانبول :
استانبول شهری است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمه دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. این شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب این شهر تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آبهای دریای سیاه ، دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است.در دوران امپراطوری رومیان ، بیزاسن ها و عثمانی ها استانبول همواره پایتخت کشور ترکیه محسوب می شده و این شهرهمواره به گذشته تاریخی غنی و درخشان خود افتخار می کند. در عین حال استانبول با توجه به رشد فزاینده ای که از نظر توسعه شهری دارد آینده ای روشن را در پیش رو دارد.

جاذبه ها :

موزه ها و بافتهای باستانی
قلعه ها و باروها
قصرها و کاخها
مساجد ، کلیساها و پرستشگاهها
قنات ها چشمه ها
معابد و میادین
مناطق حفاظت شده
استراحتگاهها
پلاژها
کمپ های جنگلی
جشنواره های ورزشی
منطقه حفاظت پرندگان

جزایر اطراف استانبول :
اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه های چوبی خود که متعلق به قرن 19 می باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره بویوک آدا می باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم استاز جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می توان به کنیالی ، صدف ، بورگاز و هی بلی آدا اشاره کرد.

کاخها :
1- قصر آینالی کاواک ( قصبه آئینه ) :
کاخ ییلاقی قصر آئینه در قرن 18 ساخته شده و سپس از سوی سلاطین مختلف بازسازی شده است ، گمان میرود بواسطه آئینه هایی که قسمتی از آن در سال 1718 از سوی ونیزی ها هدیه شده به این نام مشهور شده است . این کاخ در بالای خلیج قرار دارد یکی از نمونه های زیبای معماری سنتی ترکیه می باشد.

2- کاخ بیلر بی :
بیلر بی در بخش آسیایی استانبول واقع شده و به منطقه ای که پایه پل تنگه استانبول ساخته شده گفته میشود . این منطقه از دوران بیزانس برای ساخت کاخ ها اختصاص یافته است . کاخ بیلر بی در بین سالهای 1865-1861 در محل یک قصر چوبی قدیمی به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شده است . در جبهه بیرونی و دکوراسیون داخلی آن نقوش شرقی و ترک همراه با تزئینات سبک مغرب زمین به کار برده شده است . این ساختمان 3 طبقه که مشابه کاخ دلما باغچه است شامل 26 اتاق و 6 سالن با بخشهای حرامسرا و اندرونی می باشد. داخل این کاخ کوچک با لوسترهای باهامایی که هر کدام گنجینه ای بی نظیر است ، چینی های مخصوص و گلدان های سرامیکی تزئین یافته است . مبلمان ستاره ای و فرشهای گرانبها نیز زیبایی خاص به این مکان بخشیده است . مبلمان اوتانتیک ، فرشها ، پرده ها و سایر اشیاء و وسایل ، به همان شکل خود محافظت می شود. تزئینات جبهه مشرف به دریا ، حیاط تمیز و سالن حوض دار میانی و نردبان های اسپیرال از دیدنیهای بسیار جالب این مکان می باشد . در جبهه عقبی یک حوض (استخر) بزرگ ، تراس ها و اصطبل های اسب قرار داشته است .یک راه تونل قدیمی که تا سالهای 1970 مورد استفاده قرار می گرفت از زیر حیاط کاخ عبور میکرد. در این قصر که 2 کوشک کوچک مشرف به ساحل داشته از دولتمردان و مهمانان حکومت استقبال میشد.

3- کاخ چراغان :
زیباترین مکانهای تنگه خلیج برای ساختن کاخ و قصر سلاطین و دولتمردان اختصاص یافته بود . در طول زمان بسیاری از آنها از بین رفته است . چراغان که کاخ بزرگی است در سال 1910 سوخته است . این کاخ در سال 1871 بجای قصر چوبی قدیمی به دستور سلطان عبدالعزیز و توسط معمار سرکیس بالیان ساخته شد. این کاخ در 4 سال و با هزینه ای بالغ بر 4 میلیون طلا ساخته شد. سقف و بخش میانی آن از چوب و دیوارهای آن از سنگ مرمر پوشیده شده است . ستونهای آن که نمونه بسیار زیبایی از حجاری است ، مکمل خوبی برای فرشهای گرانبها بود . اتاقها با قالیهای نفیس مفروش شده و مبلمان با آب طلا و صدف تزئین شده است . کاخ چراغان هم مانند سایر قصرهای تنگه میزبان جلسات بسیاری شده است . جبهه های آن که با مرمرهای رنگی پوشیده شده درهای معبد گونه داشت و به وسیله یک پل به کاخ یلدیز متصل بود . اطراف جاده با دیوارهای بلندی محصور شده بود . این اثر که سالیان درازی بصورت خرابه مانده بود با انجام تعمیرات کلی مجددا" احیا شد. با اضافه نمودن بعضی تاسیسات اکنون به یک هتل 5 ستاره بسیار زیبا تبدیل شده است .

4- کاخ های دلما باغچه :
کاخ دلما باغچه که در قرن 19 به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شده است جبهه ای به طول 600 متر در کنار ساحل تنگه در سمت اروپایی دارد . کاخ دلما باغچه ترکیبی از هنر اروپایی بوده و در بین سالهای 1856-1843 ساخته شده است .

4- کاخ فیلیزلی :
قصر دریایی آتاتورک در فلوریا ::
قصر دریایی آتاتورک در فلوریا بعنوان ییلاق روسای جمهوری ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است . این قصر با دنباله T شکل خود به طرف دریای مرمره در سال 1935 ساخته شده است . بهترین نمونه از مبلمان قرن بیستم در این قصر قرار دارد . آتاتورک ، اولین رئیس جمهوری است که در این قصر اقامت نموده است . کارخانه بافندگی قالی ابریشمی Hereke قصرهای İhlamur این قصر که در قرن 19 ساخته شده نام خود را از نام درختان ihlamur که در محوطه کاخ روییده بود گرفته است. این قصر که اکنون در وسط استانبول قرار دارد پیش از این در خارج از شهر بوده است . قصر کوچک سو : این کاخ که بعنوان ییلاق مورد استفاده قرار می گیرد در قرن 19 و در دوره عبدالمجید اول ساخته شده است .

قصرهای ماسلاک :
قصر ماسلاک که از سوی سلطان عبدالعزیز بعنوان خانه شکار طراحی گردیده بود در قرن نوزدهم ساخته شده و بهترین آثار هنر تزئین عثمانی را در خود جای داده است .

5- کاخ مراسم :
این کاخ که زمانی برای اجرای مراسم مورد استفاده قرار می گرفت . قصرMaiyet , Maiyet سلطان و در بعضی مواقع نیز میزبان حرم پادشاه در هنگام گردش در خارج از کاخ مورد استفاده قرار گرفته است. روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای دوشنبه و پنج شنبه .

6- کاخ توپکاپی :
کاخ توپکاپی که در طول قرون 19-15 در مرکز امپراطوری عثمانی قرار داشته بالابیرنت ، تنگه ، خلیج و در نقطه ای که آبهای دریای مرمره با دریای سیاه به هم می رسند بروی یک قسمت خاکی واقع شده است. ساختمان جدید کاخ توپکاپی از سال 1466 شروع و در تاریخ 1948 و پیش از فوت سلطان محمد فاتح در سال 1478 ساخته شده است . ساختمان این کاخ بر خلاف سایر کاخهای اروپایی یک ساختمان نبوده از مجموعه کاخ ها و واحدها تشکیل شده است .
کارخانه چینی یلدیز :
کاخ یلدیز ( ستاره ) مجموعه کاخها و باغهای گسترده شده بروی تپه و آبادی های مشرف به تنگه استانبول با دیوارهای بلند است . دومین کاخ بزرگ استانبول امروزه موارد استفاده دیگری دارد . مجموعه کاخ ستاره از سوی مهر شاه سلطان مادر سلطان سلیم سوم ساخته شده است. سلطان محمود دوم نیز کاخ دیگری ساخته که آن را ستاره نامیده است . این نام بعدها به مجموعه کاخهایی که در دوران عبدالمجید ، عبدالعزیز و عبدالحمید ساخته شده داده شده است . مجموعه کاخها در زمان سلطنت عبدالعزیز افزایش یافته و کاخهای مالتا ، چیت ، چادر و شاله ساخته شده است . سلطان عبدالحمید 33 سال زندگی کرده و در دوران سلطنت 33 ساله خود از این کاخ که شهری در داخل شهر بود بعنوان دوایر رسمی و حرمسرای خود استفاده نموده است. علاوه بر بخشهای حکومتی ، کاخ ستاره دارای بخش های مختلف و مسجد است . این کاخ در اواخر قرن 19 و در دوران عبدالحمید دوم به پایان رسیده است . بزرگترین و مجلل ترین این ساختمانها ، شاله است که نشان می دهد سلاطین چگونه آورده شده اند و نیز درختان و گیاهان کمیاب ، منظره بی نظیری به باغ کاخ بزرگ داده است . بواسطه انجام بازسازی ها فقط کاخ های شاله و پارک برای بازدید عموم باز شده است .

********************************************
بازارها :

اگر هدفتان از سفر فقط خرید کردن است شهر استانبول گزینه خوبی برای این کار به شمار میآید. در آغاز بهتر است سری به کاپالی چارشی (بازار سقف دار) بزنید. در این بازار بیش از 4000 مغازه وجود دارد. هر یک از کوچه های این بازار برحسب نوع فعالیتی که در آن صورت می پذیرد نامگذاری شده است. کوچه زرگرها ، کوچه فرش فروشان و یا کوچه کلاه دوران از جمله این مکانها است. امروزه از بازار کاپالی چارشی بعنوان نبض مرکزهای تجاری در شهر استانبول یاد می شود. در این بازار هرکس با هر سلیقه و درآمدی این امکان را خواهد داشت تا به خرید بپردازدچنانچه قصد خریدن سوغاتی از ترکیه را برای دوستان خود دارید هنرهای دستی ، قالیچه های زیبا ، اشیاء سرامیک ظروف مسی ، برنجی و یا حتی قلیان از جمله بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. طلا و جواهرات موجود در ویترین مغازه ها به نوبه خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. از دیگر مسنوعات این بازار لباسهای چرمی است که دارای کیفیت و قیمتی مناسب است. در قسمت غربی این بازار یعنی دربدستان قدیمی انواع عتیقه جات نیز بفروش می رسد. بد نیست به امید یافتن یک گنج قدیمی به این مکان نیز سری بزنید. در ایستگاه امین اونو در کنار مسجد جدید بازار دیگری بنام می سیر چارشی سی قرار گرفته است. در این بازار که با نام بازار ادویه فروشها نیز معروف است بوی انواع ادویه همانند دارچین ، زعفران ، نعناع ، آویشن و غیره فضای اطراف را عطرآگین کرده است. در قسمت قدیمی شهر استانبول در ، محله سلطان احمد هم یکی دیگر از مراکز خرید قرار گرفته است. در بازار هنرهای استانبول همانند مدرسه محمّد افندی که در قرن هجدهم بنا شده و یا مدرسه جعفر آقا که توسط معمارسنیان در قرن 16 بنا گردیده شما می توانید از محصولات هنرمند انی که مشغول خلق اثرات هنری خود هستند دیدن نموده و در صورت تمایل خریداری نمائید. در نزدیکی مسجد سلطان احمد در محله آراستا بازار قدیمی نیز بازارهای متعدد پر رونقی وجود دارد که همه برای خرید بسیار مناسب هستند.برای خرید پارچه و لباس بهترین مکان خیابان استقلال ، خیابان جمهوریت و خیابان روملی است. در این مناطق آخرین مدل لباسها ، کیف و کفش های زیبا و جواهرات نفیس با کیفیت عالی یافت می شود. علاوه بر مناطق نام برده شده مرکز خریدآتاکوی گالریا در منطقه آتاکوی ، آک مرکز در منطقه اتیلر و مرکز خرید کاروسل در منطقه با کیرکوی با فروشگاههای بسیار جذاب خود مکان مناسبی برای خرید کردن است. از جمله مراکز خرید دیگر پاساژ اطلس در محله بی اوغلو،مرکز خرید کاپیتول در بخش آسیائی استانبول،خیابان بغداد و خیابان بهاریه می باشد.بازار صحافها (صحافلار) و چنیار آلتی در منطقه بیازیت از جمله مراکز خرید دیگری است که در آن مجموعه ای از اشیاء قدیمی و جدید یافت می شود. دستفروشان در روزهای یکشنبه اجناس خود را در حدفاصل منطقه صحافلار و بازار سرپوشیده (کاپاتی چارشی) به مشتریان عرضه می کنند. بازار هرهر مرکز خرید مبلمان می باشد. از بازارهای روز موجود در استانبول نیز می توان به بازار روز کوچه چوکورجوما در منطقه جهانگیر ، کوچه بویوک حمام در منطقه اسکودار ایستگاه بازار در منطقه کادیرکوی و محله مابین امین اونو و تاحتاکاله اشاره کرد. هم چنین در روزهای یکشنبه می توانند به بازار روز محله بین بویوک دره و ساری یر سری بزنید.

*********************************************
مساجد شهر استانبول :

مشهورترین مساجد استانبول را می توان مسجد سلطان احمد ، مسجد سلیمانیه ، مسجد رستم پاشا ، مسجد فاتح، مسجد جدید( ینی جامی) ، مسجد سوکولو و محمد پاشا و مسجد مهر شاه سلطان برشمرد . در استنانبول کلیسا و عبادتگاه های زیادی وجود دارد که بعضی از آنها تبدیل به مسجد شده است . کلیسای Syudios Manastin ، کلیسای sergios-Bakhos ، کلیسای Hagia Eirene ، کلیسای Pantakrator ، کلیسای وفا Hagios Theoderos ، کلیسای Nyrelaion ، عبادتگاه Eglise D’hagia thekla ، مسجد عمارت قدیم ( کلیسای Pantepoptes ) ، مسجد قلندر خانه( عبادتگاه Akata Leotos ) ، مسجد فناری عیسی ( کلیسای Lios ) و مسجد فتحیه ( کلیسای Pammakaristos) مشهورتر از دیگر کلیسا و عبادتگاهها می باشد .
مسجد ایوب سلطان :
اولین مسجد ساخته شده پس از فتح استانبول می باشد . در سال 1458 از سوی سلطان محمد فاتح همراه با مقبره ساخته شده است . مسجد فعلی نیز در سال 1800 بغیر از مناره های مسجد قبلی ، تا پایه های آن تخریب و با نظارت حسین افندی مجددا" بنا شده است .

مقبره ایوب سلطان :
در این مقبره که در سال 1458 ساخته شده حضرت ایوب ( خالد بن رزید) که با عزیمت به مکه به دین اسلام مشرف شد و سپس علمدار حضرت محمد شد مدفون است . ایوب ، در زمان هفتمین محاصره استانبول توسط اعراب ، در لشکر تحت فرماندهی ابوصفیان از خاندان اموی جنگیده و شهید شده است . مقبره ایوب ، بغیر از دیوارها ، پس از فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح ، از سوی استاد وی اک شمس الدین پیدا شده است . فاتح به روی این گور ، ابتدا مقبره و سپس مسجد بنا نموده است .

مسجد فاتح :
این مسجد از سوی سلطان محمد فاتح بروی کلیسای حواریون که پیش از فتح استانبول به خرابه ای تبدیل شده بود ساخته شده است. این مسجد همراه با وقف های ادیان مختلف یک مجموعه بسیار بزرگی را تشکیل می دهد . بنای این مجموعه که توسط معمار سینان الدین یوسف ساخته شده در بین سالهای 1470-1462 به پایان رسیده است . معماری این مجموعه معماری خاص ترک بوده و از معماری بیزانس تاثیر پذیری نداشته است.

مسجد بایزید :
این مسجد در میدانی به همین نام واقع شده است . این مسجد و مجموعه آن شامل مدرسه ، مکتب خانه ، عمارت ، کاروانسرای و حمام ، از سوی فرزند فاتح بنام بایزید دوم در بین سالهای 1506-1501 بنا شده است. این مسجد دارای 2 مناره گلدسته دار به فاصله 87 متر از یکدیگر قرار دارد . نقشه این مسجد مشابه ایا صوفیه است . ولی از لحاظ تفاوت در سیستم پرستشگاهی ، دارای ویژگیهای خاصی است.

مسجد سلیمانیه و مجموعه آن :
مسجد سلیمانیه و مجموعه آن که شاهکار معمار سینان است یکی از زیباترین و بهترین نمونه های معماری اسلامی است . مجموعه از نظر شهرسازی ، تکنیک ، استقامت و پایداری یک موفقیت بی نظیر است . 6 مدرسه ، طبق خانه ، عمارت ، کاروانسرای ، بیمارستان ، حمام ، مکتب خانه ، حجره و دکانها ، و مقبره سلطان خرم و سلطان قانونی ، مجموعه سلیمانیه را به مجموعه فرهنگی اجتماعی بزرگی تبدیل کرده است که پس از مجموعه فاتح ، در نوع خود بزرگترین است . این مجموعه در بین سالهای 1557-1550 به دستور سلطان قانونی و توسط معمار سینان ساخته شده است . با ساختمانهای طبقه طبقه ای که به روی تپه ساخته شده یک مجموعه جالب توجه با نظمی خاص است . در چهار گوشه این مجموعه چهار مناره ساده ولی ظریف بنا شده است که دو تای آن دارای 2 گلدسته و 2 مناره دیگری دارای 3 گلدسته می باشد. این 10 گلدسته نشانه آن است که سلطان قانونی دهمین سلطان عثمانی است.

در نقشه مسجد که کاملا" ارگانیک است هیچ گوشه ای قربانی زیبایی گوشه دیگری نشده است . این عبادتگاه که مطابق با سلیقه و سنت های فرهنگی دوران خود ساخته شده بدون تاثیر گذاری فنی و افراط در معماری ، با ظرافت خاصی تزیین یافته است . علیرغم اینکه در اوج دوران هنر چینی سازی ساخته شده است لیکن فقط دیوار محراب آن با چینی پوشیده شده است . همچنین اکوستیک بسیار حساس مسجد را نیز نباید فراموش نمود . در مقابل محراب مسجد ، مقبره سلطان قانونی قرار دارد . در سمت چپ این مقبره نیز مقبره سلطان خرم با چینی های بسیار زیبا و رنگهای متنوع و در گوشه سمت چپ آن نیز مقبره بسیار ساده معمار سینان خالق آثار معماری بی نظیر قرار دارد . در شبستان ، مسجد سلیمانیه واقع شده است . معمار سینان ( وفات 1588) این مقبره ساده و زیبای جالب توجه را خود ساخته است . این مقبره ، ظرافت و سادگی ناشی از ذکاوت این استاد بزرگ را به نمایش میگذارد.

مسجد سلیمان سلیم :
در منطقه ادیرنه کاپی و در ناحیه سلطان سلیم می باشد . این مسجد در سال 1522 و در دوران سلطان سلیمان قانونی به پایان رسیده است . در نوشته مدخل ورودی آن ساخت این مسجد به دستور سلطان سلیم اول درج گردیده است . بعضی روایات حاکی از آن است که از سوی پسر و به یادبود پدر ساخته شده است . معماری آن بسیار ساده است . سقف محفل حکمران داخل ساختمان با تزئینات بسیار جالب توجه پوشیده شده است . در سمت محراب مسجد ، مقبره یاووز سلیم با درب و شیشه های صدفی هشت ضلعی و کتیبه های نفیس چینی کاری و همچنین در مدخل ورودی و نزدیک به آن مقبره شاهزادگان و دختران سلطان سلیم قانونی و در پشت آنها نیز مقبره سلیم عبدالمجید قرار دارد .

مسجد هاسکی :
معمار این مسجد که به نام خرم سلطان همسر سلطان سلیمان قانونی در سال 1538 بنا شده است معمار سینان است .مدرسه ، دارالشفقه ( بیمارستان ) ، عمارت و سبیلهای اطراف آن در سال 1612 و در دوران احمد اول توسعه یافته است .

ینی جامی ( مسجد جدید) :
در منطقه امین اونو می باشد. ساختمان این مسجد که در سال 1597 از سوی صفیه سلطان مادر محمد سوم آغاز شده بود وقتی به اندازه پنجره ها ساخته شد ، پادشاه و مادرش وفات یافتند . ساختمان نیمه کاره در سال 1663 با همت توران سلطان مادر محمد چهارم به پایان رسید. تزئینات چینی کاری و طرز معماری محفل حکمران از نظر حجاری بسیار زیباست . در نمای بیرونی نیز ترتیب گنبدهای کوچک و بزرگ بسیار جالب توجه است .

مسجد شاهزاده :
در منطقه سراج خانه و در مقابل ساختمان شهرداری است . قانونی از معمار سینان می خواهد که به یاد فرزندش محمد که در سال 1543 فوت نموده بود یک مسجد بسازد . ساخت این مسجد که در سال 1544 آغاز گردیده بود در سال 1548 به پایان رسیده است . این مسجد که در مرکز شهر واقع شده، در بین مدرسه ها مقبره ها و عمارت ها ساخته شده است . دو مناره آن از نظر معماری بی نظیر است بسیار جلب توجه می نماید. این ساختمان که از نظر ابعادی و خطوط زیبا با سایر مساجد متفاوت است اولین اثر مهم معمار سینان است . در اطراف آن مقبره های بسیاری وجود دارد .

مسجد نور عثمانیه :
این مسجد در بازار سرپوشیده و در ناحیه نور عثمانیه قرار دارد . ساخت این مسجد در سال 1748 به دستور محمود اول آغاز و با وفات وی در دوران عثمان سوم در سال 1755 به پایان رسیده است . کتیبه هایی که از نظر هنری دارای ارزش فراوان است . از آثار خطاطان مشهور آن دوران اغری کاپیلی راسم و احمد مومجی زاده می باشد.

مسجد رستم پاشا :
این مسجد در سال 1561 به دستور رستم پاشا صدر اعظم قانونی و توسط معمار سینان ساخته شده است . با توجه به اینکه اراضی منطقه امین اونو هم مرکز تجاری و هم گود بود معمار سینان در زیر این مسجد مخازن و دکانهایی ساخته است . ارزش اصلی مسجد ناشی از نقوش گلهایی مانند میخک ، مینا ، لاله ، رز و زنبق بعنوان نمونه بسیار زیبایی از چینی کاری از نیک در قرن 16 هم در دیوارهای شبستان ورودی و هم در ستونهای پافیلی داخلی است . این چینی کاریها که جزو آثار هنری بسیار ظریف است در بین زیباترین نمونه های دوران کلاسیک قرار دارد . این مسجد همانند یک موزه چینی کاری می باشد. مسجد سوکولو محمد پاشا : در منطقه کادیترما واقع شده است. این مسجد از سوی اسمه خان سلطان دختر سلطان سلیم سوم و به یادبود شوهرش صدر اعظم محمد پاشا در سال 1671 و توسط معمار سینان ساخته شده است . داخل مسجد و تا دامنه گنبد با زیباترین چینی های آن تزئین یافته است . کلاهک منبر نیز از جنس چینی است.

مسجد ینی والده :
در منطقه اسکودار واقع شده و در سال 1710 از سوی گولنوز سلطان مادر احمد سوم بعنوان یک مجموعه ساخته شده است . این مسجد دارای 2 مناره هر یک با 2 گلدسته می باشد . ساختمان این مسجد که جزو آخرین نمونه های معماری کلاسیک وابسته به سنن قدیمی و در دوران پسرفت ، از نظر مصالح بکار رفته جالب توجه است.

مسجد بزم عالم والده سلطان ( دلما باغچه ) :
طبق کتیبه شاعر زیور که بروی درب شبستان قرار دارد ، آغاز کننده ساختمان این مسجد والده سلطان و تمام کننده آن نیز در سال 1853 عبدالمجید است . در تاریخ 1848 حصارهای اطراف آن برداشته شده و در داخل مسجد موزه دریایی ایجاد گردیده است .

مسجد ایمراهور ایلیاس بیک ( کنیسای Studios) :
این مسجد در سال 463 و در بین مناطق ساماتیا و یدی کوله ساخته شده است . این ساختمان که از بناهای قدیمی بیزانس است ، وقف Vaftizci Yohannes گردیده است . در کف این ساختمان موزائیک های متعلق به قرن 13 دیده میشود. پس از فتح استانبول و در سال 1486 از سوی ایلیاس بیگ به مسجد تبدیل شده است. فقط در طول تاریخ بواسطه زمین لرزه و آتش سوزی ها دچار خسارت های فراوانی شده است و نهایتا" در سال 1908 با فرو ریختن سقف آن ، بدون آنکه تعمیر و بازسازی شود تا به امروز و به همان حالت باقیمانده است.

مسجد فتحیه ( کلیسای معبد Pammakaristo ):
این کلیسا در منطقه فاتح واقع شده است . این ساختمان ، کلیسای معبد Pammakaristo ساخته شده در دوران بیزانس می باشد . با به پایان رسیدن استعلای لاتین قرن 13 و بروی خرابه های کلیسای قدیمی ساخته شده است . این کلیسا پس از فتح استانبول ، در دست مسیحیان باقی مانده و بعنوان معبد زنان مورد استفاده قرار گرفته است. در سال 1455 محل کلیسا به این محل منتقل و تا سال 1586 به همان صورت مانده است . این کلیسا در دوران مراد سوم (1595-1574) به مسجد تبدیل گردیده و به آن مسجد فتحیه نیز گفته میشود . کلیسای عثمانی اکنون بعنوان مسجد مورد استفاده قرار می گیرد . دیوار کلیسای جانبی نیز در دوران مراد سوم با موزائیک های ساده ساخته شده و در بین سالهای 1940-1936 و پس از بازسازی بعنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته است . این مسجد که مشابه موزه ایا صوفیه است یکی از بخشهای وابسته به مدیریت موزه ایا صوفیه می باشد.

یادبود (مقبره) آیاایرسین (St.İrene ) :
این مقبره که در محوطه اول کاخ توپکاپی واقع گردیده در قرن ششم و توسط امپراتورJustinianus ساخته شده است . از نظر مصالح بکار رفته و معماری ، نمونه بارزی از ساز و ساخت های دوران بیزانس است . آثار داماد احمد فتحی پاشا از مشیران توپخانه بعنوان اولین پایه های موزه ترک در این مکان به نمایش گذاشته شده بود. ( در سال 1846) . در سال 1869 مقبره İrene نام موزه همایون را گرفته است . در طول زمان و بعلت ناکافی بودن مکان نمایش ، آثار موجود در این مکان در سال 1875 به کاخ چینی منتقل گردیده است . از سال 1908 نیز Aya İrene بعنوان موزه نظامی مورد استفاده قرار گرفته است . سپس این مقبره که برای مدتی خالی مانده بود تعمیر و بعنوان یکی از واحدهای وابسته به موزه ایا صوفیه در آمده است .

مسجد زیرک ( کلیسای معبد Pantakrator ) :
یکی از معماریهای مهم بیزانس است . کلیسای اول مرکز می باشد. این مرکز از سه کلیسا بوجود آمده است . کلیسای بزرگ از سوی Eirene همسر دوم Joannes Komnenos (1143-1118) ساخته شده و وقف حضرت عیسی گردیده است . به این کلیسا ابتدا یک کلیسای کوچک برای انجام مراسم جنازه و سپس با حمایت Theotohas Eleousa یک کلیسای دیگر به آن اضافه شده است . پس از فتح استانبول ، بخش هایی از کلیسا به مدرسه تبدیل گردیده و نام ملا زیرک که از دانشمندان آن عصر بود را به خود گرفته است . در سال 1953 در زیر سقف آن یک سقف موزائیک با نوارهای گرد و چهارگوش پیدا شده است . این کلیسا با خطوط ظریف و غنای خود هنر امپراتوری قرن 12 را به نمایش می گذارد . مسجد ایا صوفیه کوچک ( کلیسای Sergius , Bacchus ) : در بین سالهای 536-527 از سوی امپراتور justiniaus ساخته شده و وقف 2 مادر روحانی به نامهای Bacchus و sergius گردیده است . این بنا بعنوان نمونه ای نادر از معماری بیزانس است . پس از فتح استانبول در سال 1504 در کلیسا یک سالن با 5 گنبد ساخته شده از سوی حسین آقا به مسجد تبدیل شده است . آنچه که در اینجا حلب توجه می نماید کتیبه های منقوش بروی ستونهای داخلی است .

مسجد عمارت قدیم ( کلیسای معبد Pantepoptes ) :
در کنار جاده فاتح به خلیج واقع گردیده و متعلق به قرن دوم می باشد. این بنا از سوی Anna dalaena مادر Alexios اول ساخته شده و زیباترین نمونه معماری آن دوران می باشد.

معبد Neve Salom :
نام این معبد که در خیابان بیوک خندق منطقه گالاتاسرای واقع گردیده به معنای " وحی صلح " می باشد. این معبد که در تاریخ 25 مارس 1951 افتتاح گردیده هم اکنون مدرنترین و زیباترین معبد استانبول بوده و مراسم دینی مختلفی از قبیل بارغام ، مراسم بلوغ ، جنازه و یا مراسم تنفیذ کشیش اعظم در آن برگزار میگردد .

معبد ایتالیایی ها :
این معبد در گالاتا و در جاده ضیاء پاشا قرار دارد . این معبد که از سوی موسویان تبعه ایتالیا و اتریشی ساکن در امپراتوری عثمانی ساخته شده در سال 1886 افتتاح گردیده است . این اثر هنری با پلکانهای مرمری و جبهه ای با استیل Gotik ، از نقاط دیدنی استانبول می باشد.

معبد عشق نازی :
این معبد تنها معبد باقیمانده از چند معبد متعلق موسویان عشق ناز ریتین مذهب ساکن استانبول با جمعیتی کمتر از 1000 نفر می باشد. این معبد که در خیابان یوکسک کالدیریم منطقه گالاتا واقع گردیده ، از سوی عشق نازی های اتریشی الاصل ساخته شده و با منبر ( کرسی دعا ) بر گرفته از استیل Pagoda لهستانی و جبهه برگرفته از استیل اروپایی نمای متفاوتی از معابد سنتی Sefarad و Romaniot دارد.

معبد Zuıfaris :
ین معبد در گالاتا واقع شده و از قرن 17 تا کنون فعالیت می نماید. بنای فعلی این معبد متعلق به قرن 19 است. پیش از احداث معبد Neve Salom ، این معبد که مراسم دینی متعددی در آن برگزار میگردد ، از چند سال پیش تا کنون فعالیتی ندارد . لیکن بر اساس برنامه تجلیل سال 1992 و بدون اینکه هویت دینی این بنا از بین برود تصمیم گرفته شد که به موزه ای تحت عنوان موزه 500 سال زندگی آرام تبدیل شود .

معبد Ahrida :
این معبد که در بالات قرار دارد در قرن 15 از سوی مهاجرین قصبه Ahri مقدونیه احداث گردیده است . کرسی دعای کشتی مانند این معبد ، به عقیده بعضی افراد نشانه کشتی نوح و به عقیده بعضی دیگر نشانی کرجی های عثمانی که مهاجرین sefarad را از اسپانیا به سواحل عثمانی آورد می باشد. این معبد که بیش از 500 سال فعالیت نموده چندین بار سوخته و مجددا" ساخته شده و یا بازسازی شده است . این معبد بر اساس برنامه تجلیل سال 1992 با استیل باروک عصرلاله بازسازی شده است.

معبد Yanbol :
این معبد که از سوی مهاجرین قصبه Yanbol مقدونیه در منطقه بالات ساخته شده دومین سازه فعال و تاریخی موسویان در منطقه است . بنا بر روایت تزئینات رنگی سقف این معبد قصبه Yanbol را به تصویر کشیده است.

معبد Hemdat israel حیدر پاشا :
این معبد که در فاصله بسیار نزدیکی از ایستگاه راه آهن حیدر پاشا قرار دارد در تاریخ سوم سپتامبر 1989 مورد بهره برداری قرار گرفته و نام خود را از داستان تاسیس خود گرفته است. بعنوان نشانه تشکر از عبدالحمید دوم که غائله مردانی را که خواستار جلوگیری از ساخت آن بودند ، نام حمدات اسرائیل به معنای شفقت بنی اسرائیل و با استفاده از کلمات عربی و درج کلمات هم معنی حمید و حمدات به این مکان داده شده است .

معبد Ahayim Etz ( اورتاکوی ) :
اورتا کوی که از قدیم الایام مرکز زندگی موسویان بوده است ، پس از آتش سوزی بزرگ سال 1618 با مهاجرین جدیدالورود نمونه زیبایی از طرز اسکان موسویان می باشد. این مسجد ، کلیسا و معبد که در یک مثلث با دیواره های کوتاه ساخته شده نمونه بارزی از همزیستی مسالمت آمیز 3 دین الهی در کنار یکدیگر میباشد که تاریخ معبد Etz ahayim اورتا کوی که به معنای درخت زندگی است بر اساس فرامین تعمیرات تا قرن 17 می باشد . این معبد در نتیجه آتش سوزی 1941 کاملا" از بین رفته و فقط ( دولاب نگهداری اوراق و دستنویس و کپی Tevrat ) بصورت خرابه باقیمانده است.
********************************************
موزه ها

موزه باستان شناسی
نشانی : استانبول ، گلخانه ، جاده عثمان حمدی
تلفن : 5207740-212 فاکس : 5274300 -212
موزه نظامی و فرماندهی شهرک فرهنگی :
در موزه نظامی و فرماندهی شهرک فرهنگی قدیمی ترین ارکستر موزیک جهان یعنی Mehter قراردارد. Mehter در روزهایی که موزه باز است بین ساعات 15 الی 16 در دو سانس برنامه اجرا می کند. همچنین یک مجتمع شهرک فرهنگی که برای هر نوع فعالیت علمی ، هنری و فرهنگی از قبیل کنفرانس ، کنگره ، نمایشگاه و غیره مناسب است ساخته شده است. در این مجتمع سالنی وجود دارد که هنرمندان می توانند نمایشگاههای عکس ، نقاشی و غیره خود را به نمایش بگذارند . موزه نظامی بغیر از اولین روز اعیاد دینی ، اولین روز سال جدید و روزهای دوشنبه و سه شنبه همه روزه از ساعت 9 صبح الی 17 برای بازدید کنندگان باز است .

موزه نظامی ، با آلبومهای غنی و متنوع خود ، یکی از موزه های بسیار قدیمی جهان است. در این موزه ابزار برنده و سلاح های دفاعی ، سلاح های گرم ، توپ ، سلاح های پرتابی و انداختن ، چادرها ، پرچم و درفشها ، اونیفورم های نظامی ، نشانها و مدالهای نظامی و سایر آثار اتنوگرافیکی یکهزار ساله متعلق به دولتهای ترک و اسلامی و سایر دولتهای اروپایی به نمایش گذاشته شده است .
تلفن : 2332720-0212 ( 20 خط) فاکس : 2968618- 0212 نشانی :شیشلی - حربیه ، فرماندهی شهرک فرهنگی و موزه تاریخی
موزه آتاتورک :
خانه محل اقامت آتاتورک اکنون به یادبود او تبدیل به موزه شده است . وسایل شخصی او به نمایش گذاشته شده است . بغیر از روزهای دوشنبه و سه شنبه همه روزه برای بازدید مفتوح است .
کلیسای Aya irini :
اولین کلیسای ساخته شده در استانبول است . این کلیسا با دستور کنستانتین در قرن چهارم ساخته شده و سپس در دوره Justinyen بازسازی شده است . این ساختمان بروی پرستشگاه دوره پیش از مسیحیت بنا شده است. موزه ایا صوفیه : نشانی : میدان سلطان احمد تلفن : 5284500- 212 فاکس : 5125474 -212
کتابخانه محمود اول دوره ایاصوفیه :
موزه موزائیک های کاخ بزرگ نشانی : میدان سلطان احمد
تلفن : 5119700 -212 موزه موزائیک ، از آثار کاخ بزرگ امپراتوران بیزانس است . موزائیک های قرون 5 و6 در این موزه نگهداری میشود .
موزه دریایی :
در منطقه بشیکتاش واقع شده است . علاوه بر آثار بسیار جالب متعلق به تاریخ دریایی عثمانی ، قایقهای سلطنتی که پادشاهان برای عبور از تنگه استفاده می کردند نیز به نمایش گذاشته شده است . روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای شنبه و یکشنبه .
موزه ادبیات دیوانی ( مولوی خانه گالاتا ) :
نشانی : بی اوغلو خیابان غالب پاشا تلفن : 2454141-212
موزه فتحیه :
موزه هنرهای زیبا :
ر موزه هنرهای زیبا نمونه های بسیار زیبایی از آثار نقاشی و هیکلهای متعلق به قرون 19 تا به امروز به نمایش گذاشته شده است .
روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای دوشنبه و پنج شنبه
موزه هوانوردی :
در منطقه یاشیل کوی واقع شده و بر اساس روند پیشرفت هوانوردی ترکیه تاسیس شده است .
روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای سه شنبه .
مقبره İmrahor (مسجد ایلیاس) :
موزه Kariye
نشانی : ادیرنه کاپی تلفن : 5233009 -212 یکی از آثار قرن یازدهم است که بنا م کلیسای حضرت عیسی مشهور است . این اثر پس از ایا صوفیه مهمترین اثر تاریخی بازمانده از دوران بیزانس است. این کلیسا در نزدیکی منطقه ادیرنه کاپی واقع گردید با موزائیک های مفروش بسیار زیبای خود از سوی ماریا دوکائینا که مادر زن Alexius Komnenos امپراتور بیزانس بود ساخته شده و به حضرت عیسی هدیه گردیده است . این کلیسا در دوران بعد توسعه یافته است . اکثر موزائیک هایی که زندگی حضرت عیسی و حضرت مریم را به تصویر کشیده اند در بین سالهای 1320-1305 ساخته شده اند . این کلیسا که در دوران بایزید یازدهم تبدیل به مسجد کردید در دوران جمهوری و در سال 1929 بازسازی شد و پس از نمایان کردن موزائیک ها بعنوان موزه برای بازدید علاقمندان گشایش یافت . در همین حال در خانه های چوبی اطراف کلیسا و بدور از هیایوی شهر ، در محیطی آرام چای و قهوه خورده میشود.
موزه اورهان کمال :
تلفن موزه : 2921213 - 2929245 (212-0090) فاکس : 2436782 (212-0090) بیاد بود اورهان کمال که روشنایی بخش ادبیات معاصر است با همکاری و پشتیبانی مرکز هماهنگی هنری و فرهنگی اورهان کمال، خانه وی به نشانی خیابان جهانگیر خیابان آکارسو شماره 32 به موزه تبدیل شده است. در این موزه عکسهای اورهان کمال ، چاپ اول کتابها ، کتابهای منتشره به زبانهای بیگانه ، اتاق کار ، اشیاء شخصی و لباسهای وی به نمایش گذاشته شده است .
روزهای بازدید : همه روزه از ساعت 10 الی 17 و بصورت رایگان
موزه قلعه روملی - موزه قلعه آناطولی - موزه قلعه یدی کوله :
موزه قلعه روملی
نشانی : خیابان یحیی کمال شماره 42 تلفن 2635305- 212
موزه قلعه آناطولی
نشانی : بیکوز تلفن : 2635305-212
موزه صنایع رحمی کوچ :
در حومه ها سکوی و در سواحل خلیج مکانی که قبلا" بنام لنگرخانه نامیده میشد و در دوران عثمانی بعنوان مرکز ذوب آهن محسوب می گردید ، موزه صنایع رحمی کوچ ، روند توسعه صنعتی را به نمایش گذارده است. روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای دوشنبه .
موزه صد برگ خانم :
موزه صد برگ خانم که در منطقه فوقانی تنگه و در محله های کناری بیوک دره واقع گردیده مملو از کلکسیونهایی است که در دو ویلای متعلق به قرن 19 جمع آوری گردیده است. به این موزه که قبلا" نمونه هایی از هنر تزئینات ترک به نمایش گذاشته شده بود ، با اضافه شدن کلکسیون باستان شناسی ، توسعه بیشتری یافته است .
روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای چهارشنبه .
موزه شهر :
در موزه شهر که در محوطه کاخ یلدیز ساخته شده اسناد تاریخی مربوط به استانبول از دوره فتح استانبول توسط عثمانی ها تا به امروز نگهداری میشود.
روزهای بازدید : همه روزه بغیر از پنج شنبه ها . در محوطه کاخ یلدیز همچنین موزه تئاتر و لباسهای تاریخی صحنه های نمایش شامل لباسهای ظریف و صحنه و دکور غنیوجود دارد.
موزه تکل :
موزه کاخ توپکاپی :
نشانی : سلطان احمد تلفن و فاکس : 5224422-212
موزه فرش :
این موزه در مقابل کوچه ای که کاخ ابراهیم پادشاه در آن قرار دارد واقع شده است . در این موزه انواع فرش و گلیم عتیقه ای که از مناطق مختلف ترکیه جمع آوری شده و به نمایش گذاشته شده است .
روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای دوشنبه .
موزه آثار ترک - اسلام
نشانی : سلطان احمد - کاخ ابراهیم پاشا
تلفن : 5181805-212 فاکس : 5181807- 212
در این موزه آثار هنری ترک و اسلام به نمایش گذاشته شده است . این ساختمان در سال 1524 از سوی صدر اعظم محتشم سلیمان بنام ابراهیم پاشا و بعنوان سکونت ساخته شده است . این ساختمان بزرگترین خانه شخصی در دوران امپراتوری عثمانی است . امروزه همراه با کلکسیون از موزائیک های ظریف ، مینیاتورها ، نمونه هایی از هنر خوشنویسی ، پارچه ها و قدیمی ترین فرشها ، نمونه هایی از چوبهای کنده کاری شده نیز به معرض نمایش گذاشته شده است .
موزه های زیارتگاهها :
نشانی : سلطان احمد ، میدان اسب دوانی تلفن : 5170544-212
موزه کاخ یلدیز :
نشانی : بشیکتاش
تلفن : 2583080 -212 فاکس ک 2583085-212
کاخ زیرزمینی : این کاخ زیرزمینی که به نام کاخ بیزانس نیز نامیده میشود ، در نزدیکی ایاصوفیه است . آجرهای ظریف سالن بزرگ از حمایت و پشتیبانی همه جانبه 136 ستون که طبق معماری Kornit ساخته شده است برخوردار میباشد.

روزهای بازدید : همه روزه به غیر از سه شنبه ها
طبقه بندی: اماکن دیدنی /بازار/موزه/کاخها/جزایر ترکیه،
برچسب ها: ترکیه موزه ها و بافتهای باستانی،

تاریخ : جمعه 14 اسفند 1388 | 07:28 | نویسنده : مهدی محب خواه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.